Historia Węchadłowa

Skąd się wzięła nazwa Węchadłów?


“Węchadłów” to nazwa dzierżawcza, oznaczająca miejscowość będącą kiedyś własnością człowieka, od imienia którego urobiono później nazwę. W źródłach historycznych naszą miejscowość zapisywano różnie. W 1379 roku jako “Wachadlow”, w 1581 roku- “Węchadlow”. Nazwa pochodzi od słowa “Węchadło” oznaczającego “tego, co wącha, szpiega”. Widocznie któryś z pierwszych właścicieli wsi miał takie przezwisko. 
http://www.michalow.pl/art,13,wechadlow

Historia



Pierwsze wzmianki o Węchadłowie pochodzą z 1379 roku. Na początku XVI wieku właścicielami wsi była rodzina Górskich , która w 1559 roku wzniosła tu zbór ariański. Kilka lat  później w 1561 roku miejscowość przechodzi na własność Kołków, gorliwych protestantów. Rodzina Kołków herbu Trąby  posiadała oprócz Węchadłowa również  Góry i Zagajów. Pierwszym znanym właścicielem Węchadłowa z tego rodu był Jan Kołek z żoną Barbarą. Ich synami byli Bartłomiej, Walery i Mikołaj. Z końcem XVII wieku kalwinizm w wyniku kontrreformacji tracił wiernych. Murowany zbór w tej wsi  zaczął podupadać. Zamieniono go na spichlerz.  Węchadłów został własnością Mikołaja Kołka trzeciego syna Barbary. Bartłomiej Kołek  powziął wraz z żoną Anną decyzję o wydaniu córki Barbary za Piotra Dembińskiego z Konar, zaś Stanisław Dembiński wydał córkę za Mikołaja Kołka z Węchadłowa (1593). W ten sposób nazwisko  Dembińskich po raz pierwszy pojawiła się w tych stronach.
                                                                                                                           http://www.michalow.pl/art,13,wechadlow


Podstawowe Informacje 


Wieś Węchadłów to wieś leżąca w gminie Michałów. Należy do województwa świętokrzyskiego, powiatu pińczowskiego. Według Głównego urzędu statystycznego w 2011 roku w Węchadłowie mieszkało 466 mieszkańców z czego 49% stanowią kobiety, a 51% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 9% mieszkańców gminy.
http://stat.gov.pl/




Zespół dworski w Węchadłowie


Obok szkoły w Węchadłowie znajduje się dwór murowany z końca XIX w. (ok.1894 r.) jest ozdobiony ładnym portykiem, flankowany przez piętrowe skrzydła. W 1927 roku dwór pełnił funkcje sierocińca w tym samym roku dobudowano do niego kaplice pw. Serca Jezusowego z inskrypcji na ścianie dowiadujemy się, że dobudowana została przez Sejmik Pińczowski dla Węchadłowa. Po wojnie przez wiele długich lat był siedzibą szkoły podstawowej, obecnie jest opuszczony. Całość znajduje się w parku częściowo przekomponowanym na krajobrazowy w XIX w. z geometrycznego XVI wiecznego założenia.

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/10622,wechadlow-zespol-dworski-(koniec-xix-w-).html















Zbór Kalwiński




Zbór kalwiński, został wybudowany w 1559 r. przez rodzinę Górskich, ówczesnych właścicieli Gór i Węchadłowa. W 1922 r. budynek został odrestaurowany i pokryty nowym dachem. W późniejszym okresie wykorzystywany był jako dworski lamus. Kamienica posiadała dawniej trzy kondygnacje, obecnie pozostały tylko piwnice i parter choć już bez sklepień. Jest zbudowany na planie prostokąta. Wewnątrz znajduję się kilka pomieszczeń. Pomieszczenia na parterze posiadały sklepienia kolebkowo-krzyżowe, jedno ze stropem belkowanym. Ściany ceglane, wyłożone od zewnątrz płytami z piaskowca. W elewacji południowej, na płycie kamiennej z herbem Odrowąż, jest data budowy i daty przebudowy. W czasie II wojny światowej wykorzystywany był przez Niemców do celów gospodarczych.





Figury w Węchadłowie 


W Węchadłowie znajdują się figury, na jednej z nich jest przedstawiona Królowa Różańca Świętego. Postawiono ją w 1958 roku. Rok temu została odnowiona przez mieszkańców Węchadłowa.























Mikołaj Słota i Marcin Skoczek- mieszkańcy Węchadłowa, zbierają informacje na temat historii swojej miejscowości.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz